RTS 2 Uživo
RTS 2 srpska je televizijska mreža koja je sastavni deo Radio-televizije Srbije. Emitovanje je počela 31. decembra1971. godine kao prva mreža u Srbiji koji se emituje u boji.
RTS 2 (Radio Televizija Srbije 2) je šesta najgledanija televizija sa nacionalnom frekvencijom čije programe prosečan gledalac prati pola sata dnevno. Za razliku od RTS 1, koji je informativni kanal i prati trenutna dešavanja, RTS 2 emituje obrazovne programe, dokumentarce, kulturne i dečije televizijske emisije. RTS 2 je poznate po svojoj emisiji Trezor – koja često reprodukuje i govori o zaboravljenim televizijskim emisijama, koristeći arhiviran materijal.
RTS 2 nema visok prosečan broj gledalaca, osim kada se na njemu ne emituju specijalne skupštinske debate ili veliki sportski događaji.Od važnih sportskih događaja koje emituje RTS 2 ubrajaju se Liga šampiona, Gren slem turniri, Svetska prvenstva u mnogim sportovima kao i Olimpijske igre. RTS 2 takođe je emitovao i Letnje olimpijske igre 2008. godine u Pekingu i Svetsko prvenstvo u fudbalu 2010.
Informativni program na RTS 2
- Dozvolite…
- U svetu
- Profil i profit
- Znanje – imanje
Kratak pregled nastanka RTB
Prvo emitovanje radijskog programa u Srbiji vezuje se za februar 1924, kada je po prvi put u Beogradu pušten radijski signal. Nakon pet godina, 24. marta 1929, Radio Beograd počinje sa redovnim emitovanjem svog programa. Drugi svetski rat će prekinuti emitovanje radio-programa u Beogradu, a nastavak je usledio tek posle oslobođenja, 10. novembra 1945. Taj dan je ujedno i dan RTB, koji je preuzela i RTS.
Prva profesionalna demonstracija televizijske tehnike na tlu Srbije vezuje se za prezentaciju holandske firme Filips, koja je u Beogradu, između 9. i 19 septembra 1938., predstavila osnovni sistem TV prenosa. Eksperimentalni program beogradske televizije uslediće tek nakon dvadeset godina. 23. avgusta 1958. TVB započinje emitovanje svog prvog programa – Dnevnika u 20 sati. Širenje TVB obuhvatće osnivanje dva nova programa: Drugog, kao prvog kolor-programa na ovim prostorima (računajući prostor bivše Jugoslavije), koji je lansiran 31. decembra 1971, i Trećeg kanala, omladinskog kanala, koji je sa radom počeo 1. jula 1989 i trajao do 1. maja 2006.
Satelitski program Radio-televizije Srbije je započeo svoje emitovanje 14. maja 1991. Teletekst je uveden marta 1994, a prva Internet prezentacija startovala je za vreme bombardovanja Srbije 1999. godine.
Radio-televizija Srbije (RTS) zakonski je, dakle, uređena 1. januara 1992. Tada su je sačinjavale Radio-televizija Beograd (RTB), Radio-televizija Novi Sad (RTNS) i Radio-televizija Priština (RTP) koje su, zajedno s pet drugih televizija sve do raspada SFRJ predstavljale dio mreže Jugoslavenske radio-televizije (JRT).
Do tada je zvanično funkcionisala samo Radio-televizija Beograd (RTB). Današnje uređenje RTS predviđa postojanje imena Radio Beograd i Televizija Beograd, što nije slučaj sa zemljama u okruženju, tj. nekadašnjim republikama SFRJ. Tako je, na primer, Televizija Zagreb postala Hrvatska televizija, a RTZ je preimenovana u HRT. Dolaskom Kfora na područje Kosova i Metohije, RTP biva preuzeta i preformulisana u novi medij.
RTS emituje televizijski program u ukupnom dnevnom obimu od 96 časova. Radijski programi RTS emituju 96 časova programa dnevno, a subotom i nedeljom po 108 časova. Učešće programa iz sopstvene produkcije u ukupnom televizijskom emitovanju je, na Prvom programu 95%, na Drugom 90%, na Trećem 58% (do ukidanja Trećeg kanala, 1. maja 2006.), na Satelitskom 96%, a u radijskom emitovanju 98,8%.
Radijski program RTS se emituje preko UKT FM mreže predajnika i repetitora na 17 lokacija. Prvi program Radija Beograd se emituje na srednjim talasima, preko mreže predajnika na 11 lokacija. ETV emituje TV program RTS preko mreže predajnika na 12 lokacija i mreže repetitora na 238 lokacija. Radio i TV programi RTS se distribuiraju preko mreže mikrotalasnih RR veza (44 hopa) koja povezuje 14 emisionih lokacija. U sistem kontributivnih veza povezano je 16 lokalnih dopisničkih centara, od kojih je prvi otvoren u Kragujevcu.
RTS odskora poseduje i licencu za sertifikaciju kablovskih distributivnih i tzv. zajedničkih antenskih sistema.
Websajt: www.rts.rs