RTS 1 Uživo
RTS 1 – Gledajte vas omiljeni TV kanal RTS 1, uzivo preko interneta. Radio-televizija Srbije (skraćeno RTS) je nacionalna medijska kuća u Srbiji koja pod današnjim imenom postoji od 1. januara 1992. godine. Krajem 2005. godine RTS počinje transformaciju u medijski javni servis Srbije. Ponovnim uvođenjem pretplate (ukinuta 2001. godine) i oslobađanjem od budžetskog finansiranja, stvaraju se ključni uslovi za njenu transformaciju. RTS je punopravan član Evropske radiodifuzne unije. Danas RTS čine deset programa (pet radijskih i pet televizijskih) uključujući i satelitski program, razgranata mreža dopisništava, teletekst i internet izdanje, muzička produkcija (narodni, zabavni, džez, simfonijski orkestar i horovi i dečji hor Kolibri), produkcija nosača zvuka (PGP), izdavačka delatnost, istraživačka služba i dokumentacioni centar.
RTS 1, prvi program javnog servisa, najgledanija je televizija u Srbiji. Naslednica je nekadašnje Radio Televizije Beograd, prve televizjske stanice na ovim prostorima koja je osnovana 1958. godine.
Četiri urednika televizije zadužena su za informativni, obrazovni, zabavni i kulturni program dok Programski savet vodi računa o kvalitetu produkcije i interesima publike. Generalni direktor i Upravni odbor (UO) imaju menadžersku ulogu. Izbor članova UO u glavnom je ispraćen uz negodovanje javnosti kako je većina članova povezana sa strankom na vlasti.
Zakon o javnim medijskim servisima obavezuje RTS da pravi program koji je u skladu sa javnim interesom građana Srbije i vodi računa o specifičnim potrebama nacionalnih manjina.
Prosečan gledalac proveo je oko dva sata prateći RTS 1 tokom 2017 godine. Najgledanije su igrane serije domaće produkcije, prenosi sportskih događaja ili Dnevnik 2, centralna informativna emisija. I ako informativni program čini 41% ukupne produkcije (2017), ocene stručnjaka i utisci građana su da kvalitet ovih emisija nije na zadovoljavaćem nivo.
Informativni program nesumnjivo je u službi Srpske napredne stranke zaključak je analiza centralnih informativnih emisija i monitoringa medijskog izveštavanja uoči izbora koje je poslednjih godina obavljala Novosadska novinarska škola. Upravo je izbegavanje da se na ovom mediju izveštava o društvenim problemima razlog zašto veliki broj građana smatra da je ova televizija izgubila kredibilitet.
Zgrada RTS-a postala je ključna tačka na ruti protestne šetnje koja se u Beogrdu organizuje svake subote od početka decembra 2018. godine. Ispred ove zgrade organizatori protesta čitaju dnevnik slobodne Srbije, sve one vesti koje građani ne mogu da čuju u Dnevniku RTS-a dok govornici apeluju na urednike i direktora da ne ignorišu realnost.
Radio-televizija Srbije (skrać. RTS) je nacionalna medijska kuća u Srbiji, pod današnjim imenom osnovana 1. januara 1992. godine. Krajem 2005. godine RTS počinje transformaciju u medijski javni servis Srbije. Ponovnim uvođenjem pretplate (ukinuta 2001) i oslobađanjem od budžetskog finansiranja, stvaraju se ključni uslovi za njenu transformaciju. RTS je punopravan član Evropske radiodifuzne unije (European Broadcasting Union).
Kratak pregled nastanka RTB
Prvo emitovanje radijskog programa u Srbiji vezuje se za februar 1924, kada je po prvi put u Beogradu pušten radijski signal. Nakon pet godina, 24. marta 1929, Radio Beograd počinje sa redovnim emitovanjem svog programa. Drugi svetski rat će prekinuti emitovanje radio-programa u Beogradu, a nastavak je usledio tek posle oslobođenja, 10. novembra 1945. Taj dan je ujedno i dan RTB, koji je preuzela i RTS.
Prva profesionalna demonstracija televizijske tehnike na tlu Srbije vezuje se za prezentaciju holandske firme Filips, koja je u Beogradu, između 9. i 19 septembra 1938., predstavila osnovni sistem TV prenosa. Eksperimentalni program beogradske televizije uslediće tek nakon dvadeset godina. 23. avgusta 1958. TVB započinje emitovanje svog prvog programa – Dnevnika u 20 sati. Širenje TVB obuhvatće osnivanje dva nova programa: Drugog, kao prvog kolor-programa na ovim prostorima (računajući prostor bivše Jugoslavije), koji je lansiran 31. decembra 1971, i Trećeg kanala, omladinskog kanala, koji je sa radom počeo 1. jula 1989 i trajao do 1. maja 2006.
Satelitski program Radio-televizije Srbije je započeo svoje emitovanje 14. maja 1991. Teletekst je uveden marta 1994, a prva Internet prezentacija startovala je za vreme bombardovanja Srbije 1999. godine.
Radio-televizija Srbije (RTS) zakonski je, dakle, uređena 1. januara 1992. Tada su je sačinjavale Radio-televizija Beograd (RTB), Radio-televizija Novi Sad (RTNS) i Radio-televizija Priština (RTP) koje su, zajedno s pet drugih televizija sve do raspada SFRJ predstavljale dio mreže Jugoslavenske radio-televizije (JRT).
Do tada je zvanično funkcionisala samo Radio-televizija Beograd (RTB). Današnje uređenje RTS predviđa postojanje imena Radio Beograd i Televizija Beograd, što nije slučaj sa zemljama u okruženju, tj. nekadašnjim republikama SFRJ. Tako je, na primer, Televizija Zagreb postala Hrvatska televizija, a RTZ je preimenovana u HRT. Dolaskom Kfora na područje Kosova i Metohije, RTP biva preuzeta i preformulisana u novi medij.
RTS emituje televizijski program u ukupnom dnevnom obimu od 96 časova. Radijski programi RTS emituju 96 časova programa dnevno, a subotom i nedeljom po 108 časova. Učešće programa iz sopstvene produkcije u ukupnom televizijskom emitovanju je, na Prvom programu 95%, na Drugom 90%, na Trećem 58% (do ukidanja Trećeg kanala, 1. maja 2006.), na Satelitskom 96%, a u radijskom emitovanju 98,8%.
Radijski program RTS se emituje preko UKT FM mreže predajnika i repetitora na 17 lokacija. Prvi program Radija Beograd se emituje na srednjim talasima, preko mreže predajnika na 11 lokacija. ETV emituje TV program RTS preko mreže predajnika na 12 lokacija i mreže repetitora na 238 lokacija. Radio i TV programi RTS se distribuiraju preko mreže mikrotalasnih RR veza (44 hopa) koja povezuje 14 emisionih lokacija. U sistem kontributivnih veza povezano je 16 lokalnih dopisničkih centara, od kojih je prvi otvoren u Kragujevcu.
RTS odskora poseduje i licencu za sertifikaciju kablovskih distributivnih i tzv. zajedničkih antenskih sistema.
Websajt: www.rts.rs
Table of Contents
RTS 1 Uživo
