Dankó Rádió Online
A Dankó Rádió indulásának ötödik évfordulóját ünnepelték péntek este Budapesten, a Várkert Bazárban.
Ünnepi beszédében Vaszily Miklós, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója a közmédia rádiócsatornájának azt kívánta, ugyanezzel a sikerrel, népszerűséggel őrizze tovább a magyar nóta hagyományát.
Vaszily Miklós úgy értékelte: öt évvel ezelőtt az akkor megújuló közmédia komoly döntést hozott azzal, hogy az évtizedek óta létező rádiók mellé újabb rádiócsatornát indít.
Az MTVA vezérigazgatója szerint a Dankó dalkincsét tekintve “tipikus hungaricum”, s kiemelte: a magyar nóta, az operett és népdal olyan dalkincs, amelyet a közmédiának törvényben foglalt kötelessége bemutatni.
Vaszily Miklós elmondta: a Dankót naponta országosan 500 ezren hallgatják, s a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) közelmúltban hozott döntéseinek értelmében további 7 frekvencián biztosítják, hogy az ország minden szegletében eljuthasson az emberekhez a magyar nóta.
A Várkert Bazárban az “Éneklő Magyarország – Öt éves a Dankó Rádió” című ünnepi rendezvényen mások mellett Oszvald Marika, Berkes János, Tarnai Kiss László, Oláh Kálmán a Barackvirág Táncegyüttes, a Czifra Táncegyüttes és a Tükrös zenekar is fellépett.
A klasszikus magyar nótát, cigányzenét, operettet és népdalt sugárzó tematikus csatorna 2012. december 22-én reggel 6 órakor élő kívánságműsorral indult el, a műsorstruktúrát 80 százalékban a magyar és a cigány nóta, 20 százalékban pedig az operett és a népzene alkotja.
A Dankó Rádió egy magyar állami rádióadó, a Duna Médiaszolgáltató egyik zenei rádiócsatornája, mely magyar nótákat, népzenét, operettslágereket, örökzöld dallamokat és világzenét sugároz. Névadója Dankó Pista cigány zeneszerző. Középhullámon és ultrarövidhullámon egyaránt hallható, lakossági ellátottsága 77%, területi lefedettsége 84%. A rádióállomás hangja Mécs Károly.
Előzmények:
A regionális rádióadások jövőjének meghatározásakor merült fel, hogy a magyar nóta kiszorult a médiából annak ellenére, hogy sok milliós, zömében vidéken élő tábora van a műfajnak. A műsorkínálatot a Magyar Rádió 2009-től a Dalok és dallamok (korábban: MR7) nevű internetes rádióján már kipróbálta, a tapasztalatok pedig indokolták, hogy egy országos rádió sugározza azt. A közmédia eljuttatta igényét a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz (NMHH) egy budapesti regionális frekvencia iránt, amelyen az ország központi részén sugározzák a Dankó Rádió adását. Az országos rádió műsorai Budapesten készülnek. A rádió egységes hírszolgáltatással jelentkezik, elsősorban a vidéki Magyarország híreire fókuszálva. Ehhez a híranyagokat az MTI Hírcentrum biztosítja, az MTVA tudósítói hálózatának igénybevételével. A rádió születésével együtt – a nemzetiségi műsorok egyes stúdióinak kivételével – megszűnt a Régió Rádió győri, pécsi, szegedi, debreceni és miskolci stúdiója, valamint megszűnt a Dalok és dallamok webrádió is
Története
- 2009 decemberében a Magyar Rádió MR7-Dalok és dallamok néven indította el interneten fogható népzenét, magyar nótát és operettet közvetítő rádióját.
- 2010. január 1.-jétől az akkori MR6-Régió Rádió frekvenciáin este hat óra és reggel hat óra között foghatóvá vált a Dalok és dallamok.
- 2012. december 22-én elindult a Dankó Rádió, amely 24 órássá vált és a földi sugárzás mellett új műsorokat és megjelenést kapott. Szerkesztő-műsorvezetők: Asbóth József, Bényi Ildikó, Erdélyi Claudia, Nagy Ibolya színésznő – énekesnő, és Tarnai Kiss László. Zenei szerkesztő: Csík Gabriella.
- 2013. október 15-től bekerült a Dankó Rádió programja a MinDig TV digitális földfelszíni televíziós szolgáltatás ingyenesen elérhető kínálatába, valamint elérhetővé vált az Eutelsat 9A műholdon is.
- 2013. október végén a Magyar Rádió stúdióiban 20 év után újra elkezdődtek az nótafelvételek. 10 előadó egyenként 10 dal előadásával bővítette a Dankó Rádió repertoárját.
- 2013. december 22-én ünnepelte 1 éves működését és ez alkalomból saját nótaestet szervezett valamint 100 új nótafelvétellel gazdagodott a rádió repertoárja.
- 2014. január 2-án a Kossuth és a Dankó Rádió hálózat fejlesztésének köszönhetően új frekvenciákon vált elérhetővé műsora.
- 2014. január 27-én rendezték meg az első Dankó Klubot, a rádió önálló, ingyenes koncertjét.
- 2014. március 3-tól új műsorvezetővel bővült a rádió műsorvezetőinek köre, a délelőtt 8 és 10 óra közötti műsorsávot Morvai Noémi vezeti.
- 2014. május 19-től a Dankó Rádió műsorai már nem az MTVA központi gyártóbázisán, a Kunigunda útján készülnek, hanem a Thália Színház mellett kialakított Látványstúdióban.
- 2014 őszén a nótafelvételeken kívül operett-dalokat is rögzítettek a Magyar Rádió 6-os stúdiójában. Huszka Jenő születésének 140. évfordulója alkalmából 31 Huszka dal került megörökítésre.
- 2014 végén megjelent a Dankó Rádió válogatás CD-je, amelyen a 2013-ban készült felvételek hallhatóak
- 2015. április 27-től megújult műsorstruktúrával jelentkezik a rádió
- 2016. július 11-én új műsorvezetővel bővült a rádió műsorvezetőinek köre, a Kettőtől ötig kívánságműsort Klement Zoltán is vezeti.
- 2016. őszétől a Petőfi Rádió átalakítását követően Leirer Tímea, Szabó Tamás és Popovics László a Dankó Rádiónál dolgozik tovább.
- 2017. nyarától Morvai Noémi ismét műsorvezetőként dolgozik a rádióban, a Húzd csak, prímás! című műsort vezeti.
- 2017. augusztusától Budai Beatrix nótaénekes az új műsorként debütáló Zenélő Budapest műsorvezetője lett.
- 2017. őszétől Vasváry Annamária lett a Táncházban (Esti dal) című műsor szerkesztő-műsorvezetője.
- 2017. november 20-tól Klement Zoltán minden hétköznap reggel vezeti a Jó reggelt kívánok! című műsort, 6 órától 9 óráig.
- 2017. őszétől a Népek dalai című műsort Szabó Tamás mellett Popovics László is vezeti. Leirer Tímea korábbi műsorvezető a Retró Rádióhoz távozott.
- 2017. december 22-én a Dankó Rádió 5 éves születésnapja alkalmából gálaműsort rendeztek a Várkert bazárban, ahol bejelentették, hogy a rádió további 7 frekvenciát kap.
- 2020. január 6-án frissül a Dankó Rádió műsorszerkezete: a Szív küldi szívnek, szívesen kívánságműsort minden nap Gaál Zoltán vezeti, új műsorvezető hétvégén reggel Nádas György humorista, az operett kedvelői 5-6, és 18-19 óra között hallhatják kedvenceiket. Távozik a rádiótól Mikó Róbert és Nagy Ibolya. Klement Zoltán a Heti TV-hez távozott, ahol a kívánságműsort vezeti.
Telefon: | +06 1 759 60 71 |
Website: | www.mediaklikk.hu |
Email: | dankoradio@mtva.hu |
Facebook: | @mtvadankoradio |
Table of Contents
Dankó Rádió Online

https://hu.wikipedia.org/wiki/Dank%C3%B3_R%C3%A1di%C3%B3